Usedlost Na Cibulce je jedinečným místem. Romantická komponovaná krajina parku první poloviny 19. století obklopuje hospodářská stavení, které se trochu tváří jako zámek. Průhledy, zastavení s artefakty a další zákoutí jsou spolu s budovami spojeny do celku, který čeká na obnovu.
Naším cílem bylo navrhnout obnovu Cibulky, která bude inspirativní pro malé pacienty, poskytne úlevu rodičům a nabídne posilu zaměstnancům. Chtěli jsme navázat na romantického ducha usedlosti a doplnit ji stavbou, která vyhoví provozním nárokům špičkového zdravotnického zařízení a přitom památku nepoškodí. Naopak, povede s ní důstojný dialog a posílí atmosféru okrasného statku.
Velkorysé měřítko usedlosti, dlouhých barokních a klasicistních hospodářských domů, jsme navrhli doplnit křehkou novostavbou, pavilonem, který bude uvnitř zalitý světlem a bude nenápadnou součástí východní zahrady, orientací k areálu však nabídne otevřenou náruč hostům. Dům, který bude mít jinou kvalitu, než mají zděné historické budovy, otevřený a propojený s okolím.
Areál je přirozeně rozdělen na dvě základní části definované stávajícími budovami. Jižní, určenou kontaktu s veřejností a na část severní, určenou pro klienty hospice. Rozmístění historických budov nabízí srozumitelné funkční uspořádání vnějších prostorů. Západní zahrada je určena široké veřejnosti. Navazuje na dům zahradníka s kavárnou, je doplněna oranžérií, dětským hřištěm a pěstebními záhony. Vnitřní dvůr usedlosti dovoluje projít kolemjdoucím při procházce a obsahuje prostory pro cílené návštěvy. Na dvůr navazují vstupy do společenského sálu, do terénní péče, do Nadací rodiny Vlčkových nebo do Zlaté rybky. V prostoru stodoly mezi bývalými holubníky navrhujeme vytvořit prostor pro workshop rodičů. Mohou zde vázat květiny, vyrábět léčivé čaje a podobně. Produkty se pak mohou prodávat v kavárně, případně přímo v místnosti dílny.
Další zahrady pak slouží pacientům, rodičům a zaměstnancům. Vnitřní nádvoří nabízí chráněný prostor pro společenský život hospice, severní a východní zahrada pak prostor pro procházku nebo tiché rozjímání.
Autor:
Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, Ondřej Králík
Autor krajinářského řešení:
Martina Forejtová / Land05
Spolupráce:
Františka Chaloupková, Jan Hájek, Barbora Juříčková, Martin Hložka, Lucie Neničková, Jakub Masný / ov architekti
Monika Šafářová a Vladimír Novák / Land05
Lokalita:
Praha-Košíře
Status:
Vyzvana architektonická soutěž 2022, 2. místo
Investor:
Nadace rodiny Vlčkových
Vizualizace:
Dousek–Záborský