OV-A logo

  • Projekty
    • administrativní
    • infrastruktura
    • interiér
    • rekonstrukce
    • rezidenční
    • rodinné domy
    • soutěže
    • sport & rekreace
    • vzdělání
    • veřejný prostor
  • O nás
    • Publikace
    • Ocenění
    • Lidé
  • Kontakt
  • English
  • ikona Facebook
  • ikona Instagram

Dům seniorů Dlouhá cesta

Praha , 2020

Facebook ikona Twitter ikona Zavináč

Dům seniorů otevřený návštěvníkům všech věkových skupin se širokou nabídkou služeb

Pestrá skladba vnitřních prostorů, od veřejného parteru se službami k malým zákoutím pro obyvatele domu v patrech. Obohacení veřejného prostoru sídliště o místo setkání napříč generacemi. Bezpečná zahrada pro seniory a veřejný parter pro místní.

 

 

Koncept

Mezi volně plynoucími prostory sídliště jsme navrhli dům, který vytvoří nejen vlastní svět, ale pomůže znovu definovat širší urbanistické souvislosti. Základem domu je podnož s otevřeným parterem k veřejnosti, na které jsou umístěna tři kapacitní podlaží s byty a pokoji.  Solidní zděná stavba s překvapivým subtilním detailem říms, protiváha nebo doplnění k panelovým sousedům.  Sdružená okna znejišťují měřítkem a opticky zmenšují počty pokojů a tím i celý dům. Okna přes roh odlehčují stavbu, otevírají obyvatelů široké výhledy a stávají se značkou domu.

Místo

Na křížení ulice Hudečkova a pěšího chodníku Dlouhá cesta se nachází zarostlá parcela po bývalých Jeslích.  Parcela je zajímavá množstvím vzrostlých stromů na pozemku, sousedstvím se školkou a vazbou na přírodní parkové prostředí mezi solitérními panelovými domy. Klidná poloha u méně frekventované Hudečkovi ulice je ideální pro příjemné bydlení.

Dům

Nový dům s pečovatelskou službou se může stát komunitním domem nejen pro seniory, ale i centrem, které přispěje k budování místní komunity. K ulici jsou orientovány hlavní veřejné prostory. Jídelna s venkovní zahrádkou a kapacitou 50 míst k sezení v nároží budovy. Kuchyně má kapacitu větší a počítá se s docházkou dalších seniorů, kteří služby kuchyně využijí. Z jídelny lze vyčlenit na salonek, například pro pořádání rodinných setkání. V parteru navazuje na jídelnu veřejně přístupná kavárna a vnitřní dvůr s hlavním vstupem do domu. Skrze recepci mohou dojít návštěvníci k dalším nízkoprahovým službám umístěným v přízemí jako je sociální pomoc, společenská místnost nebo pak v suterénu komunitní prostory s dílnou. Vnitřní dvůr přináší posezením na zápraží.

Vjezd pro automobily je navržen z ulice Hudečkova, z nižší části. Na vjezd navazuje několik návštěvnických stání na povrchu a krytá rampa do suterény se sedmnácti stáními. Pro zásobování je určen stejný vjezd s uživateli.  vyhrazené místo u služebního vstupu do kuchyně.

Schodiště s krátkými rameny dovolují častější odpočinek a jsou bezpečnější v případě pádu.

Půdorys typického podlaží je komponován od středu. Dvojice evakuačních výtahů a pohodlné schodiště ústí do haly, která je pro každé podlaží společenským prostorem. Do haly je orientována sesterna, ve druhém podlaží se z haly chodí na pobytovou terasu. Dopadá sem denní světlo. Na obou koncích chodeb je zákoutí určené k setkávání.

Zahrada

Cílem bylo zachovat velké množství hodnotných vzrostlých stromů. Zahrada je rozdělena na dvě části. Západní, s venkovním posezením kavárny i jídelny, určenou veřejnosti a východní oplocenou část, určenou obyvatelům domu. Východní částí vedou pěšiny mezi stromy, lavičky s posezením v chráněném prostředí a ohniště, pro nárazové společenské akce.

Vnitřní dvůr domu je vybaven záhonem s jezírkem a připomíná rajskou zahradu s ambitem. Ochoz okolo dvoru připomíná posezení na zápraží a je slunným zákoutím osázené vinnou révou. Terasa v patře vytváří kontrolované chráněné prostředí pro klienty, je doplněna záhony a v horkých dnech nabízí stinné venkovní posezení.  Na okraji parku, na ose vstupu je v zahradě meditační místo, zastřešená kaple s horním světlem.

Školka

Pokud by provozovatel souhlasil, bylo by zajímavé párkrát do roka propojit život školky a domova seniorů. Například nabídnout dětem opékání buřtů spolu se seniory, bojovou hru na zahradě domova, nebo umístit klouzačky na rozhraní obou parcel. Propojování je fenomén doby, například nedávno proběhl úspěšný experiment čtení seniorů pohádek dětem.

Stavební řešení

Stavba je uvažována jako monolitická přízemí a suterén s vyzděnými nadzemními podlažím. Stropy jsou navrženy z monolitického železobetonu. Stavba je zateplena kontaktním zatepleném v nadzemních podlažích, v přízemí plášť tvoří sklocementové panely nebo omítka. Sloupy „kolonády“ jsou z prefabrikovaného betonu. Každý z bytů i pokojů je vybaven lodžií, na kterou je bezbariérový přístup. Zábradlí na lodžiích je z části pevné a chrání tak své obyvatele, druhá část je z tyčového zábradlí a dovoluje výhled z lůžka do okolí. Garáže jsou větrané smíšeně přirozeným i nuceným větráním. V suterénu jsou osvětleny místnosti přes anglický dvorek, jsou zde komunitní dílny a místnosti technologií a sklepů.

Dům může splňovat nízkoenergetický standard. Technologicky bude vybaven rekuperací vzduchu a vytápění pomocí tepelných čerpadel vzduch voda, alternativně mohou být doplněny vrty.  Na střechu je možné umístit solární panely pro předehřev topné vody v letním období, alternativne fotovoltaické panely.

Splnění požadavků na výstavbu

Stavba je navržena v podrobnosti soutěžní studie. Nebyly provedeny rešerše inženýrských sítí a nebyly zaměřeny sousední pozemky. Stavba splňuje obecné požadavky dané legislativou, zejména odstupy od sousedních pozemků, vjezdy na pozemek a vnitřní uspořádání domu. Dispozičně odpovídá normám na domy pro seniory a na chráněné bydlení. Veškeré místnosti jsou bezbariérově přístupné, stejně jako balkony a střešní terasy. Dveře do bytů a v hlavních komunikačních prostorech mají šířku pro průjezd lůžka. Dům je vybaven dvěma evakuačními výtahy, které rovněž obsáhnou lůžko. Stavba splnuje požadavek na maximálně 4 nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží. Byty splňují normové požadavky na osvětlení.

Počet stání byl navýšen na žádost zadavatele oproti požadavku pražských stavebních předpisů o stání pro pracovníky sociálních služeb v domě pro vozidla USS, pro sanitní vozy a pro návštěvy.

Návrh je v souladu s platným územním plánem. Funkční plocha je definována jako VV (veřejné vybavení), kde je definováno mezi hlavním využitím zdravotnictví a sociální služby. Chodby mají šířku v nejužším místě 1,8m, u vstupu do pokojů a bytů 3, 6m. Schodiště mají nízký sklon s rozměrem stupně 320/155. Nízký sklon, krátká schodišťová ramena a častější mezipodesty dělají schody pohodlnější a bezpečnější.

Požárně bezpečnostní řešení

Vzhledem k množství handicapovaných uživatelů domu je nutný zvýšený nárok na protipožární opatření. Základní je pasivní ochrana. Stavba je navržena z nehořlavých konstrukcí, má integrované protipožární zařízení jako je EPS, EZS a je rozdělena do několika základních protipožárních úseků. Každý byt nebo pokoj je také samostatným požárním úsekem. Největší dopad na dispoziční uspořádání má návrh únikových cest.  Stavba je vybavena dvěma únikovými schodišti s protipožární předsíní na odlehlých koncích stavby. Ve středu jsou pak umístěny dva evakuační výtahy, které ústí do prostorů bez požárního rizika. Na chodbách jsou umístěny nábytky, které jsou z nehořlavých materiálů, hliníkové nebo ocelové. V přízemí jsou vedeny únikové cesty přímo na terén. Přízemí je rozděleno na prostory bez požárního rizika (recepce) a na samostatné úseky jídelny, kavárny a dalších prostorů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor:
ov architekti, Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, Ondřej Králík

Spolupráce:
Věra Fišerová, Antonín Pokorný

Krajinářský architekt:
David Kučera

Lokalita:
Praha 4

Investor:
Městská část Praha 4

Projekt:
2020, studie